Kryptonim "Odwet"

      W ostatni weekend stycznia na terenie Rumii miała miejsce nietypowa lekcja historii upamiętniająca pierwszy skok Cichociemnych do Polski, który został wykonany 75 lat temu.  Organizatorem rumskiego wydarzenia był Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów z Hufca ZHP w Rumiii, a dodatkowe atrakcje zapewnili KRS Formoza, Centrum Szkoleń Specjalistycznych 9mm, grupa Militarni Trójmiasto a także M.O.S.T. Rangers ASG Lębork.
            Impreza o kryptonimie "Odwet" rozpoczęła się w sobotni poranek w Domu Harcerza w Rumii. Po uroczystym apelu uczestnicy obejrzeli pokaz zorganizowany przez KRS Formoza, dotyczący działań jednostki oraz rekrutacji do wojskowych jednostek specjalnych. Następnie, podzieleni na osiem patroli, udali się do Stacji Kultura, gdzie w czasie multimedialnej odprawy zostali zapoznani z ideą imprezy oraz zaopatrzeni w mapy, racje żywnościowe i materiały opatrunkowe. Zadaniem patroli było dotarcie do zaznaczonych na mapie punktów kontrolnych, w których mogli wykazać się wiedzą i sprawnością a także zdobyć nowe umiejętności.
            Największe emocje wśród uczestników wzbudził szpital polowy, w którym musieli pomóc personelowi w opatrywaniu ciężko rannych. Wykonanie zadania utrudniali żołnierze niemieccy uprowadzający lekarzy i pielęgniarki. W role Niemców wcielili się członkowie grupy M.O.S.T. Rangers ASG Lębork. W kolejnych punktach kontrolnych uczestnicy wykazywali się umiejętnościami strzeleckimi i survivalowymi. Niezbędna okazała się także podstawowa wiedza dotycząca łączności. Atrakcją był niewątpliwie zjazd na bloczku czyli tzw. tyrolka a także przejście po moście linowym. Uczestnicy mieli również za zadanie zakopać pieniądze w taki sposób, aby przeciwnik podczas rewizji ich nie zdobył. Z kolei w  punkcie żywieniowym otrzymali zupę z wojskowej kuchni polowej.
             Dzienny etap imprezy zakończył się w budynku Gimnazjum nr 4 w Rumii, które było bazą noclegową.  Na terenie szkoły w godzinach wieczornych odbyła się inscenizacja brawurowej akcji odbicia osadzonych w pińskim więzieniu żołnierzy AK, którą w 1943 roku przeprowadził mjr Jan Piwnik „Ponury”. Została ona przedstawiona przez grupy M.O.S.T Rangers ASG Lębork oraz Militarni Trójmiasto. Po pokazie uczestnicy mieli możliwość obejrzenia armaty udostępnionej przez Militarnych Trójmiasto oraz pokazu broni palnej przygotowanego przez CSS  9 mm. 

            Ostatnim punktem imprezy, skierowanym do starszych uczestników była trasa nocna po ulicach Rumii. W jej trakcie trzeba było się wykazać umiejętnością ukrycia broni oraz pieniędzy przed niemieckimi patrolami, które w tę noc stanęły na głównych ulicach miasta. W role żołnierzy wcielili się instruktorzy z Hufca Rumiia oraz goście. Ten etap zakończył się przy pomniku AK, gdzie przy świetle pochodni zostało odczytane rozporządzenie o uznaniu roku 2016 Rokiem Cichociemnych, a  następnie  czwórka harcerzy z Hufca Rumia wkroczyła w kręgi instruktorskie uzyskując stopień przewodnika.
            Ta niezapomniana lekcja historii zakończyła się w niedzielny poranek uroczystym apelem, w trakcie którego uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty i dyplomy.

Galeria